Kumlama Nedir?
Çelik oksijen ile temas ettiğinde zaman içerisinde oksitlenir. Yağmur suyu ve deniz suyu ile bazı asitler bu oksitlenmeyi daha da hızlandırır. Biz buna basit olarak paslanma deriz. Ancak paslanma aslında basite alınacak bir konu değildir. Pas çeliğin direncini kırarak çürümesine neden olmaktadır. Demir ve çelikten yapılan her nesne çürüdüğünde bir süre sonra kullanılamaz hale gelir ve sonu nihayetinde hurdalıktır.

Bu amaçla elimizdeki malzemeyi yıllarca kullanabilmek için malzemenin oksijenle temasını engellemeliyiz. Bunun için bazı yollar vardır.

  • Malzeme Krom ile kaplanmalıdır (Bu çok pahalı bir yöntem olup sadece küçük parçalarda yapılabilir.)
  • Malzeme Boyanmalıdır. (Bu gün tüm dünyada uygulanan en basit ve ekonomik yöntemdir.

Kumlama Nedir?

Klasik araç restorasyonunda metal aksamları boya ve pastan arındırmak, boyayı daha iyi tutan bir yüzey oluşturmak amacıyla sıkça kullanılan bir yöntemdir. Tanım olarak kısaca Yüksek basınçlı hava yardımı ile  kumun parça üzerine fırlatılarak, parça üzerindeki katmanı aşındırmasıdır.

Manuel Kumlama: Seyyar kumlama en az 6 mt küp hava üreten bir kompresör, kumlama makinesi, hortumlar vb. donanım ile heryerde yapılabilir ve her cins malzemeye ve genellikle büyük malzemelere uygulanabilir. Ancak bu metodun da dezavantajı toz çıkmasıdır.

Kumlama Malzemeleri:

  • Silis: Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır.
  • Bazalt: Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır.
  • Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan metal parçacıklarıdır

Boyama İşlemi
Çelikten yapılmış bir nesneyi boyamadan önce yapılması gereken en önemli uygulama boyanacak yüzeyin uygun şekilde her türlü yağ, pas ve boya artıklarından arınmış olmasıdır.

Çelikten yapılmış bir nesneye uygulanacak en ideal yüzey temizleme yöntemi ise kumlama yapmaktır. Küçük parçalarda zımpara veya tel fırça ile temizleme sonuç verir ama kumlama ile karşılaştırıldığında bu iki yöntem de son derece yetersiz kalır. Ayrıca büyük parçalarda zımpara ve fırçalama yöntemi hem vakit hem de emek açısından zaman kaybıdır.

Çelik kumlandıktan sonra önce astar uygulaması yapılmalı daha sonra asıl boya yapılmalıdır. Bu konuda çeliğin kullandığı alan çok önemlidir. Örneğin bir gemiye atılacak boya ile bir konteynere atılacak boya birbirinden farklıdır. Ayrıca uygulanacak boyanın ne kadar kalınlıkta olacağı da yine çeliğin maruz kalacağı şartlar göz önüne alınarak kararlaştırılmalıdır. Bu konu o kadar hassas ve mühimtir ki örneğin bir geminin hangi denizlerde daha çok seyir yapacağı ( tuzluluk ve sıcaklık oranı değişikliği nedeniyle) hangi süratlerde devamlı seyir yapacağı (deniz suyunun sürtünme oranı değişikliği nedeniyle) gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

Boyama işleminin ne tür bir aletle yapılacağı da son derece önemli olup en uygun metod airless boya makinelerinin kullanılmasıdır. Çünkü airless boya makineleri boyayı hava ile karıştırmadan yüksek basınçla çelik yüzeye yapıştırır. Eğer eskiden olduğu gibi havalı boya tabancaları kullanılırsa boyanın zerrecikleri arasında mikron seviyesinde hava kabarcıkları kalır ve boyanma işleminin kalitesi düşer.

Atatürk Mah. Korkmaz Sk. No: 1/8 Sincan/Ankara
Tel: +90 312 271 22 52 Fax: +90 312 271 93 15 GSM: +90 532 134 06 33